Само во Sport Life – како ќе помине Македонија во групата на ЕП, колку голови ќе даде, колку пенали ќе има, колку бодови ќе освои….

За два дена македонската ракометна репрезентација ќе стартува на европското првенство кое се игра во Унгарија и Словачка. Нашата најдобра селекција е во група со Словенија, Црна Гора и Данска. Најдобрите две од групата ќе продолжат во втората фаза од континенталниот собир.

Традиционално Sport Life пред секое големо натпреварување подготви интересни игри поврзани за Македонија и групата во која се наоѓаме. Можете да прогнозирате дали Македонија ќе успее да ја помине групната фаза, но и дали би можела да направи чудо и да игра во полуфиналето или евентуално во финалето.

Интересно ќе биде и да се предвиди кое место ќе го освои Македонија во групната фаза. Дури 30 е коефициентот да бидеме први, што е речиси невозможно, додека слични се коефициентите за тоа ако завршиме како втори, трети или последни во групата.

За оние кои сакаат уште подраматични обложувања, може да одиграат и на тоа колку бодови ќе освои Македонија во групата. Најголема веројатноста е дека ќе завршиме со два бода во групата по трите одиграни дуели, а дури 20 е коефициентот е да имаме три бодови.

За три победи во групата и максимални шест бодови, коефициентот е дури 150.

Може да броите и тоа колку голови ќе дадеме или ќе примиме во трите натпревари од групната фаза. Тука се и исклучувањата, а границата за исклучувања на Македонија во трите меча е на 10,5 исклучувања, а за да бидеме „плус“ на пенали, треба да изведеме 12 пенали.

Интересни се игрите кои ги има само во Sport Life. Обложете се и навивајте за Македонија на Европското ракометно првенство.

- Оглас -

Најнови вести