Фантастичен меч во Белград, Партизан во вечното дерби водеше со 15 поени разлика, па беше на минус 12 поени, но на крајот победи

Кошаркатите на Партизан во неверојатен натпревар славеа над вечниот ривал Црвена ѕвезда и ја прекинаа мини серијата од два порази по ред. Црно-белите во натпревар кој беше исполнет со пресврти и неверојатни серии на двата тима славеше со 88:86.

Партизан фуриозно го започна натпреварот, поведе со 10:0, а по осум минути игра имаше водство од 17:2, но Црвено-белите успеаја да го пронајдат својот ритам и прво дојдоа до едноцифрена негатива (22:13) на крајот од првата четвртина, а потоа на пауза заминаа со нерешени 42:42.

Во третата четвртина доминираа Црвено-белите, кои ја добија со 23:13, и тоа благодарение на одличниот шут за три поени (пет тројки во третата четвртина), а во еден момент имаа и 12 поени предност (53:65).

Во последната четвртина, Партизан успеа да се врати во игра и со поените на Дожиер на три минути до крајот поведе со 80:79. Во следниот напад, Теодосиќ реализира едно слободно фрлање, но на спротивната страна Аврамовиќ постигна тројка за 83:80 на 136 секунди до крајот.

Во последните две минути се влезе во пенал-завршница, сите поени до конечните 88:84 беа постигнати од линијата за слободни фрлања. Точка на мечот стави Зак Ледеј, кој ги постигна последните четири поени.

Алекса Аврамовиќ со 14 поени, Ледеј со 13, Јарамаз со 12 и Камински со 11 поени беа најдобри кај Партизан, додека во редовите на Црвена ѕвезда, која го забележа четвриот пораз во низа, се истакнаа Боломбој со 16, Нејпиер со 14, како и Ханга и Јаго дос Сантос со по 11 поени.