Ајнтрахт има „динамично трио“

Ајнтрахт Франкфурт беше единствен тим кој извојува победа на домашен терен во попладневните средби од германското првенство. Отпорот на Фрајбург беше скршен во последните девет минути од првото полувреме.

Халер, Јовиќ и Ребиќ се одлични сезонава, а на средбата со Фрајбург, тројцата за првпат на еден меч постигнаа барем по еден гол. Головите паднаа од 36 до 45 минута и за тие девет минути, победникот беше одлучен.

Почесниот гол за гостите го даде Нилс Петерсен, кој го постигна својот четврти гол сезонава, и тој стана прв стрелец во клупската историја на Фрајбург според голови во Бундеслигата.

Со победата над Баер Леверкузен, Борусија Менхенгладбах дојде на три бода заостанување зад вториот Баерн. Голот за Борусија го даде Плеа, играч кој со 8 гола на гостувањата е најнепријатниот гостин во лигата.

РЕЗУЛТАТИ: Аугзбург – Фортуна 1:2, Баер Леверкузен – Борусија Менхенгладбах 0:1, Ајнтрахт – Фрајбург 3:1, Хановер – Вердер 0:1, Штутгарт – Мајнц 2:3. Од 18.30 играат Лајпциг – Борусија Дортмунд.