Амири ќе жали, постигна еврогол кој не беше доволен за Фармацевтите (видео)

Надием Амири дефинитивно ќе биде меѓу конкурентите за најубав погодок во 2021 година, по изведената бравура во поразот на Леверкузен на гости кај Ајнтрахт Франкфурт со 2-1.

Фудбалерот на Фармацевтите при прием на топката успешно го преслика фамозниот потег на Денис Бергкамп, од свртување си отвори простор за удар, а наместо силен шут, Амири со „штикла“ го совлада голманот Трап.

За жал, гостите едвај издржаа десетина минути да бидат во предност, бидејќи Јунес израмни на 1-1 веќе во 22-та минута, а кобен беше автоголот на Тапсоба во 54-тата минута.

Леверкузен до почетокот на декември беше непоразен во Бундеслигата, а сега нанижа две разочарувања и пропушти шанса за привремено да го преземе врвот на табелата. Баер остана на 28 бода и второто место, два помалку од лидерот Баерн Минхен, додека Ајнтрахт изби на осмата позиција со 20 бода.

Останати резултати 14-то коло Бундеслига:

Арминија Билефелд – Менхенгладбах 0-1, Келн – Аугзбург 0-1, Хофенхајм – Фрајбург 1-3, Вердер Бремен – Унион Берлин 0-2.