Англија рутински против Малта, Данска оди на ЕП, Полска преку баражот во Лигата на нации ќе бара виза за Германија

Селекцијата на Англија славеше со 2:0 против Малта и со 19 бода го завери првото место во групата Ц. Првиот гол беше автогол на Пепе во осмата минута, а Хари Кејн во вториот дел го постави конечниот резултат.

Данска во директен дуел со Словенија славеше со 2:1 и на едно коло пред крајот на квалификациите си обезбеди пласман на ЕП кое идната година ќе се игра во Германија.

Меле во 26-та минута и донесе водство на Данска, но само четири минути подоцна Јанжа со голот од слободен удар ја врати неизвесноста. Победата и пласманот на Данска на ЕП го обезбеди Дилејни со голот во 54-та минута.

Пред пласман на ЕП е и Словенија на која во последното коло и е потребен само еден бод во дуелот со директниот конкурент за второто место на табелата во групата Ф, селекцијата на Казахстан.

Во групата Х, Чешка и Полска одиграа 1:1 со што Полска ги заврши квалификациите на третото место и шансата за пласман на ЕП ќе ја бара преку баражот во Лигата на нации.

Пјотровски и донесе водство на Полска во првото полувреме, но Соучек во вториот дел погоди за конечни 1:1.

Во последното коло, Чешка и Молдавија во директен дуел ќе го дадат вториот патник од оваа група, покрај Албанија, која ќе обезбеди директен пласман на ЕП.