Арсенал заработи повеќе од 40 милиони евра за фудбалер кој има одиграно само 10 меча за Топчиите

Францускиот Монако се пофали дека во своите редови го доведе Фоларин Балогун од Арсенал. Трансферот е 40 милиони евра, плус бонусите. Младиот 22-годишен американски фудбалер потпиша договор на пет години со Монако.

Балогун уште како осумгодишно дете дојде во школата на Арсенал и откако ги помина сите младински категории, се избори за место меѓу сениорите. Во јануари минатата година беше испратен на позајмица во Мидлсборо, а потоа играше како позајмен и во францускиот Ремс. Блесна за Ремс и во 39 меча постигна 22 гола, што беше и знак за Монако да реагира и да го доведе во своите редови.

Овој напаѓач за Арсенал одигра само 10 натпревари во сениорскиот тим, а сега си заминува за сума од 40 милиони евра.

- Оглас -

Најнови вести