Атаман е уништен: Ова е најболниот пораз во кариерата, Франција направи чудо

Како што напишавме пред еден час, Турција на неверојатен начин испадна од Евробаскетот, откако загуби од Франција со 87:86 во осмина-финалниот меч во „Мерцедес“ арената во Берлин.

Турците на 10 секунди до крајот, имаа предност од 77:75, имаа и две слободни фрлања кои што ги промаши Џеди Осман, за веднаш после нив да имаат и напад.

Сето тоа го фрлија во вода, за со поените на Гобер да се замине во продолженијата, а таму Франција минимално да слави, откако Турците ја загубија топката во нападот за победа.

„Некогаш се случуваат чуда, некогаш не али тоа е убавината на кошарката. Ова е најболниот пораз во мојата кариера, иако во треттата и четврттата четвртина игравме одлично.

Сега се случи чудо против нас, а во проолжението паднавме психички што е за очекување“ изјави турскиот селектор, Ергин Атаман.

- Оглас -

Најнови вести