Атлетик веќе и не знае како да победи

Перу Ноласкоајн го прослави првиот гол за Атлетик Билбао, но на крајот 20-годишниот играч за врска на баскискиот тим и неговите соиграчи немаа многу причини за радост.

На „Сан Мамеш“ бод освои и Хетафе со погодокот на Жаиме Мата во 77. минута, само 10 минути по водечкиот гол за Атлетик Билбао.

Хетафе ја продолжи серијата од шест меча без пораз на гостински терен и не дозволи домаќинот да ја прекине долгата низа од сега веќе 12 меча без победа во шпанското првенство.

Атлетик Билбао е во голема криза се наоѓа во зоната за испаѓање со само 11 бодови на 13 натпревари и засега е подобропласиран само од Хуеска и од Рајо Валјекано.

Хетафе го освои 17-от бод со ремито 1:1 и е точно на средината на табелата, на 10. место.