Азар пред седум месеци отиде во пензија, а Реал и сега треба да плати 5 милиони евра поради него!

Еден Азар беше еден од најдобрите фудбалери во светот во последната декада, но во октомври минатата година реши да стави крај на кариерата. Иако веќе седум месеци е надвор од фудбалскиот терен, влијанието на Азар уште е тука.

Некогашниот белгиски репрезентативец ќе донесе пет милиони евра во касата на неговиот некогашен клуб Челзи. Бидејќи Азар на почетокот на сезонава беше дел од Реал Мадрид, автоматски останува важечки договорот кој вели дека Кралскиот клуб треба да исплати пет милиони евра на сметка на Челзи ако шпанскиот гигант стигне до финалето во Лигата на шампионите.

Реал ќе игра во финалето на ЛШ, па автоматски Челзи ќе си ги добие петте милиони евра затоа што Азар сезонава беше дел од најтрофејниот шпански клуб.

Азар во Реал дојде од редовите на Челзи за сума од 115 милиони евра. Иако требаше да биде големо заслиување и да блеска за Реал, како што тоа го правеше во дресот на Челзи, Азар беше разочарување во Кралскиот клуб и одигра само 76 меча, во кои постигна само седум гола и имаше 12 асистенции.

- Оглас -

Најнови вести