Рос Баркли по стапките на Френк Лампард

Челси го зазеде првото место на табелата во Премиерлигата, барем до завршувањето на дербито помеѓу Ливерпул и Манчестер сити, откако славеше со 3:0 на гостувањето кај Саутемптон.

Еден Азар на последните 11 меча во сите натпреварувања, има 9 гола и две асистенции. За неговиот денешен гол, голема заслуга има Рос Баркли со прекрасна асистенција, а Баркли и самиот се запиша во листата на стрелци во второто полувреме.

Баркли е првиот Англичанец по Франк Лампард, кој имал и гол и асистенција за Челси на еден меч од Премиерлигата. Гол даде и резервата Алваро Мората.

Во Англија, навивачите се шегуваа на сметка на опремата која ја носеа гостите од Лондон. Велат дека дресовите на Челси биле сиви како времето во Англија, но барем монотонијата ја разбиваат чорапите во портокалова боја.

За Саутемптон, ова е деветти домашен пораз од Челзи. Повеќе порази „светците“ на свој терен имаат само од Манчестер јунајтед, кој десет пати ги победувал на „Сент Мери“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести