Барселона до крајот на август ќе ангажира двајца Португалци

Управата на Барселона се надева дека до крајот на летниот преоден рок ќе му ја исполни желбата на тренерот Чави Ернандес и ќе ја засили екипата.

На мета на челниците на Барселона се наоѓаат двајца португалски репрезентативци, Жоао Феликс и Жоао Кансело. И двајцата фудбалери не се плановите на нивните тренери, Диего Симеоне во Атлетико Мадрид и Хосеп Гвардиола во Манчестер сити.

Преговорите меѓу Барселона и Атлетико Мадрид за евентуалниот трансфер на Феликс на „Камп Ноу“, и според шпанските медиуми, истите одат во посакуваната насока и постои огромна можност трансферот да се реализира до крајот на август.

Идејата на Барселона е Феликс да пристигне на „Камп Ноу“ на едногодишна позајмица за која ќе плати осум милиони евра, но засега не се знае дали постои можност за откуп на договорот идното лето.

И Жоао Кансело по истиот рецепт би требало да пристигне во Барселона.

- Оглас -

Најнови вести