Бедемот од Ѓорче Петров – Нема кој да и даде гол на Македонија

Бедемот од Ѓорче Петров не попушта и по првата четвртина од домашното првенство се уште е недопрен, а Македонија и по четири натпревари на свој терен нема примено гол.

И денеска Победа си замина без бодови, но и без да ја затресе мрежата на Марко Јовановски. Голманот на ѓорчепетровци остана несовладан, па голот на Боби Божиновски беше доволен за победа на домаќините од 1:0.

Претходно од Ѓорче Петров без постигнат гол си заминаа и шампионот Шкендија, потоа и Беласица и четирикратниот првак Работнички. Чудно, но вистинито новиот прволигаш љубоморно ја чува својата мрежа, а теренот во Ѓорче Петров станува непремостлива тврдина за ривалите.

Одбараната на Македонија си функционира беспрекорно, на другата страна на теренот  ветераните Боби Божиновски и Христијан Кировски командуваат со средниот ред и офанзивата, па амбициите се пласман во горниот дел на табелата.

Македонија остана во игра и за трофејот во националниот куп и по Вардар ќе треба да го мине Работнички за пласман во полуфиналето.

„Штета што завршува првиот дел од шампионатот, па ќе има пауза. Некако во финишот од првиот круг влеговме во посакуваниот ритам и бележиме дoбри резултати. Верувам дека навреме ќе обезедиме опстанок, а зошто да не се обидеме да се бориме и за излез во Европа. Имаме добар тим , спој на младост и искуство и верувам дека ќе продолжиме со успеси“, вели капитенот на Македонија Ѓ. П. Боби Божиновски за СПОРТ МАНИЈА.

По девет одиграни натпревари тимот од Ѓорче Петров има 10 бодови.

 

- Оглас -

Најнови вести