Борнмут падна пред француската дефанзивна врска на Евертон

Евертон со 2-0 го совлада Борнмут во мечот од 22. коло во Премиер лигата. Средбата на „Гудисон парк“ во која Борнмут останаа без бодови за нив е шеста во низа сезонава кога играат како гости во англискиот шампионат.

Во 61-та минута, левиот бек на „карамелите“ се избори за простор да нафрли во шестнаесетникот, топката ја проследи неговиот сонародник Зума, кој беше највисок во скокот и со глава го совлада Беговиќ. Трите бода ги осигура Калверт-Луин во последната минута од петте дополнителни кои ги даде судијата.

Евертон ја запиша осмата победа по 22 натпревари во англискиот шампионат, па сега со 30 бода се наоѓа на 10-тото место, додека Борнмут го претрпе 11-от пораз сезонава, по четири последователни средби и натаму се без позитивен исход.