Борусија во вториот дел го најде лекот за Баер и се искачи на чело на табелата

Борусија Дортмунд уште еднаш потврди дека е во одлична форма. По победата од 7:0 против Нирнберг, вечерва „милионерите“ се радуваа и на дербито против Баер Леверкузен. „Фармацевтите“ пред своите навивачи имаа водство од 2:0 на полувремето, но Борусија не се предаде и со неверојатен пресврт во вториот дел стигна до триумф од 4:2.

Сите четири гола гостите од Дортмунд ги дадоа во последните 25 минути од мечот. Ларсен погоди во 65 минута и најави дека ништо не е готово. Само четири минути подоцна Марко Ројс израмни на 2:2, а Пако Алкасар во 86 минута погоди за целосен пресврт. Во последните секунди од дуелот, Алкасар со својот втор погодок стави точка на големиот пресврт.

Со оваа победа Борусија Дортмунд се искачи на врвот од табелата со 14 бодови, еден повеќе од Баерн Минхен и Херта Берлин.

- Оглас -

Најнови вести