Бостон ги потопи Никси, „ракетите“ приземјени во Јута

Бостон селтикс убедливо го совлада тимот на Њујорк никс при конечни 128:100. „Келтите“ се реваншираа за поразот кој го претрпеа во ноември пред своја публика од екипата на Њујорк.

Гостите беа во игра до првото полувреме, но гранитната одбрана на кошаркарите на Бред Стивенс во последниот период им обезбеди четврта последователна победа. Бостон забележа овосезонски рекорд во Лигата со вкупно 32 асистенции.

Кајри Ирвин ги предводеше селтикси со 22 поени, осум скока и четири асистенции, а имаше помош и од Џејлен Браун, кој по три пропуштени средби поради повреда се врати на терените, па со 21 поен придонесе за победата. Ал Хорфорд запиша дабл-дабл учинок од 19 поени и 12 скока. Кај поразените, Тим Хардавеј џуниор беше најефикасен со 22 поени.

Јута џез го надигра тимот на Хјустон рокитс со конечни 118:91, нанесувајќи им го 13-тиот овосезонски пораз. Џезерите уште по првите 12 минути ја презедоа контролата на мечот, а потполно ги надиграа „ракетите“ во третиот период, во кој Хјустон постигна само 11 поени, притоа дозволија 38 поени во својот кош.

Дерик Фејворс одигра импресивно, реализирајќи 24 поени и 10 скока. Џејмс Харден беше непрепознатлив, застана само на 15 поени.

Портланд трејлблејзерс ги декласираше Феникс санс со 108:86. „Сонцињата“ катастрофално го започнаа мечот, реализирајќи само девет поени во почетниот период, па јасно беше дека ќе го запишат 21-виот пораз по 25 меча.