Бостон го освои Зимскиот класик против Чикаго

Бостон бруинс со триумф од 4-2 над Чикаго Блекхокс ја оствари втората победа во третото учество на Зимскиот класик. Традиционалнниот натпревар во НХЛ лигата кој се одржува секој прв ден од Новата година, се одигра пред повеќе од 76.000 гледачи на универзитетскиот стадион „Нотр Дам“.

Тимот на Чикаго во улога на домаќин, во два наврати не успеа да задржи предност. Перлини ја отвори средбата во деветтата минута, но Бостон набрзо изедначи преку Пастрнак искористувајќи играч повеќе. Неизвесноста траеше и во втората третина, Чикаго одново поведе, а Бергерон погоди за 2-2 пред финишот на периодот.

Гостите го најавија пресвртот во 11-тата минута, а Марчан на 30 секунди до крајот ги постави конечни 4-2, за 22-ра победа на Бостон.

- Оглас -

Најнови вести