Челзи ги собра и црешите и бодовите за 8 минути (Видео)

Челзи лесно ја прекина незгодната серија од пет меча без победа во Премиер лигата и во првиот меч по Мундијалот во Катар го надигра Борнмут и славеше со 2:0.

Сините од „Стемфорд бриџ“ решија сè само за 8 минути во првото полувреме, а блескаше Кај Хаверц со гол и асистенција.

Најпрво во 16-тата минута германскиот репрезентативец сигурно погоди за 1:0, што му е четврти гол сезонава во Премиер лигата.

Само осум минути подоцна, стрелец беше и Мејсон Маунт на додавање на Хаверц, а тој гол можете да го погледнете ОВДЕ.

Сè потоа беше рутинска контрола на фаворитот до крајот на мечот, што означи и прекин на лошата серија од пет меча без победа.

Челзи се проби на осмото место со 24 бода на 15 меча, а Борнмут е на 14-тото место со 16 бода од 16 натпревари.