Челзи има нов херој, Севилја броеше до шест, Марсеј киксна и против Лацио

Челзи лесно обезбеди нови три бода со убедливиот триумф од 3-1 над БАТЕ Борисов. „Сините“ имаат нов херој во тимот, младиот Рубен Лофтус-Чик постигна хет-трик, прв во својата кариера во дресот на Челзи. Англичанецот постигна два во првото полувреме (втора и осма минута), а победата ја осигури со третиот гол во 54-тата минута.

Севилја го растури турскиот состав на Акисар Беледије со 6-0. Андалужаните имаа сигурна предност од два гола уште во првите 10 минути, третиот во првото полувреме беше автогол на гостите, пред Муриел, Промес и Меркадо да ја запечатат големата победа во вториот дел.

Вилјареал, исто како и Севилја, забележа голема победа, но застана на пет гола против Рапид. Форнаи и Екамби ѝ обезбедија водство од 2-0 на „жолтата подморница“ по 30 минути игра, гостите си дадоа автогол пред крајот на полувремето, а Раба и Морено во вториот дел ја заверија големата победа од 5-0.

Лацио од гостувањето во Франција кај Марсеј се враќа со сигурна победа од 3-1. Валас донесе предност за лацијалите во 10-тата минута, Каиседо во 59-тата зголеми на 2-0, Паје во 86-та ги врати надежите на домаќините, но Марушиќ ја реши средбата во последната минута од регуларните 90.

МОЛ Види славеше во Солун против ПАОК со 2-0, нашиот репрезентативец Бобан Николов ги одигра последните 10 минути на средбата на стадионот „Тумба“. Гостите трите бода ги осигурија уште во првото полувреме, со головите на Хушти во 12-тата минута и Стопира во 45-тата минута.