Четврти пораз за Алкалоид во дебитантскиот настап во Лигата на Европа

Ракометарите на Алкалоид доживеаја пораз во петтото коло во групната фаза во Лигата на Европа, откако вечерва загубија во Нови Сад од Војводина со 34:29.
По пет кола во својот дебитантски настап во европските натпреварувања, Алкалоид остана на еден освоен бод.

Српскиот тим, пак, со победата си обезбеди пласман во нокаут-фазата.

Алкалоид во првите дваесетина минути се држеше на еден до два гола негатива, по што Војводина за четири минути направи серија 4-1 и поведе со 12:8, а на пауза се замина со предност на домашниот тим од пет гола (16:11).

Дилемите околу победникот беа решени во стартот од второто полувреме, кога Војводина поведе со седум гола разлика и до крајот не мечот рутински ја одржуваше предноста.

Мохамед Азиз со девет гола беше најдобар кај Војводина, додека кај Алкалоид се истакнаа Мартин Серафимов со осум, Марко Митев со шест и Марко Стојковиќ со пет гола.