Четвртолигашки сеир: Не ја оправдавме улогата фаворит против Баерн

Баерн Минхен се пласираше во осминафиналето на Купот на Германија, но неочекувано се намачи за да го елиминира четвртолигашот Рудингхаусен. Почетокот на мечот не делуваше дека ќе има дилеми, бидејќи само po 13 минути игра, гостите водеа со 2-0, а веќе во 23-тата минута имаа пенал за зголемување на предноста.

Санчес го промаши ударот од белата точка и тоа како да беше знак Баерн да застане. Рудингхаусен намали на 1-2 во 49-тата минута, а до крајот четвртолигашкиот тим се обиде да израмни, но најтрофејниот германски клуб се одбрани. По завршување на мечот, полуаматерите започнаа и да се шегуваат на сметка на Баерн.

„За жал, неуспеавме да ја оправдаме улогата фаворити. Мислам дека имаме тренинг во 10 наутро и не знам со колку промили ќе бидеме кога ќе дојдеме“, на шега изјави Линус Мајер, кој го даде голот за Рудингхаусен.

Рудингхаусен е тим кој се натпреварува во регионалната лига и моментно е на петтото место на табелата. Просечната плата на овие играчи е 5.000 евра.