Дали играчите на Црвена ѕвезда се уморни пред дербито со Партизан?

Црвена ѕвезда втора сезона по ред игра во групната фаза од Лигата на шампиони, што значи дека имаат жесток распоред. Во средата, Црвено-белите гостуваа кај Баерн Минхен во првото коло од елитната лига на УЕФА и загубија со 3:0, во меч на кој поткеклаа во последните 10-тина минути.

Во Ѕвезда немаат многу време за анализирање на тој меч, бидејќи веќе утре ги очекува нов предизвик во домашното првенство и тоа против вечниот ривал Партизан. Шампионот ќе гостува кај градскиот ривал, во обид да го задржи перфектниот биланс во првенството. Ѕвезда има шест победи во шест меча, а Партизан е без пораз досега, но има четири победи и две реми.

„Исцрпени сме бидејќи 90 минути се боревме против Баерн. Сепак, вечното дерби е дуел во кој заморот го снемува. Сите сме максимално фокусирани да направиме добар резултат. Вечното дерби е меч кој носи посебна тежина. Знаеме колку е тој меч важен за целата земја и секогаш е голема чест да се биде дел од тој натпревар“, вели бекот на Црвена ѕвезда, Марко Гобељиќ.

И Партизан нема многу време за подготовка за дербито. Црно-белите дури имаат и еден ден помалку одмор од ривалот, бидејќи тие во четвртокот играа во групната фаза од Лигата на Европа против АЗ Алкмар (реми 2:2). Тоа што е предност за Партизан е што играа на домашен терен и немаа дополнително малтретирање со патување, а и сега пред своите навивачи ќе играат против Ѕвезда.

Квотите за тоа кој е фаворит во дербито може да ги видите на Sport Life, каде во понудата ги има за обложување и сите останати мечеви од српското првенство.