Давитков: Беше поинтересно отколку што требаше

Од Приштина, Златко Јуруковски

Македонија оствари победа во непријатното гостување во Косово, меч во кој нашата селекција ја имаше контролата врз топката, а и резултатот. Сепак, за триумфот моравме добро да се испотиме, со оглед дека беше неизвесно се до последниот момент, а селекторот Давитков смета дека победата требаше порано да биде осигурана.

„Одигравме добар меч како за овој период од годината. Го контролиравме мечот во целиот тек. Игравме коректна одбрана, освен тоа што Бериша погоди некои чудни шутеви од 8-9 метри, но тоа е негов заштитен знак. Домашните имаа поддршка од публиката и од некои други, но заслужено победивме игравме, борбено. Факт е дека играчите не се спремни доволно, но добро е што победивме и не сакаме други да одлучуваат за нас, туку сами да си одлучуваме дали ќе бидеме први. Слатка е победата, не размислувавме за одмазда. Добро е што победивие, и сега со победа над Романија ќе бидеме блиску до следната фаза. Косово во Скопје тешко може да победи. Војдан е наш капитен, се истроши во одбрана, исто и Соколов, немаме голема ротација за одбрана. Поинтересно беше отколку што требаше. Младеновски, Дамјан, Ѓуроски беа одлични, имаа свои моменти, Трајковски исто. Имавме добра атмосфера и на клупата, и тоа ни помогна да победиме. Ќе треба брзо да закрепнат после овој напор, за два дена ќе се обидеме и да го проширам составот, да играат повеќе играчи, не сакав да експериментирам вечерва. Романците се поодморени, но ние имаме еден меч повеќе во нозете и тоа е предност за нас“ – изјави Давитков.

- Оглас -

Најнови вести