Де Лаурентис го сели Наполи во Бари за Лигата на шампионите

Наполи натпреварите од првата фаза по групи во Лигата на шампионите ќе ги игра во Бари наместо на својот стадион во Неапол.
Ваква варијанта најави лутиот претседател на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, откако градските власти во Неапол одбија да ги заменат столчињата на стадионот „Сан Паоло“.
Двата града се оддалечени околу 200 километри, а Де Лаурентис веќе ја контактирал и УЕФА за да ја најави промената.
Наполи е во група со Пари Сен Жермен, Ливерпул и Црвена ѕвезда, а токму последниот тим од овој состав има супер спомени од Бари.
Црвена ѕвезда во сезоната 1991/92 ја освои шампионската титула во тогашниот Куп на европски шампиони токму на „Сан Никола“ во Бари.
Клубот со голема традиција, Бари неодамна беше купен токму од Де Лаурентис, па сега изборот на контроверзниот прв човек на Наполи е таму да се играат мечевите од групата Ц во ЛШ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести