Дејан Недев со две злата на ЕП

Македонскиот репрезентативец во традиционално карате, Дејан Недев, на Европскиот шампионат викендов во Белград освои два златни медали во конкуренција на постари сениори од 35 до 49 години.

Недев стана европски првак во дисциплините ката и фукуго. Нашиот национален тим освои вкупно 10 медали, од кои три златни, четири сребрени и три бронзени. Со злато се закити и Мила Саздова во кати за јуниорки.

Јадранка Недева беше втора во ката и трета во кумите за сениорки, Ристо Сакалиев беше трети во ката и во кумите за ветерани. Македонските каратисти освоија сребра во ката тим младинки и ен-бу маж/жена за сениори. Спасе Стојанов за малку не освои медал во борбите за сениори.

На ЕП настапија 286 натпреварувачи од 20 земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести