Залудно Сити е прв фаворит за трофејот, постави антирекорд

Пред самиот почеток на групната фаза од Лигата на шампионите, Манчестер сити беше клубот кој беше промовиран како прв фаворит за титулата. „Граѓаните“, кои немаат стигнато ниту до финалето, имаа најмал коефициент за тоа дека ќе се искачат на европскиот трон.

Сепак, уште во првите 90 минути се покажа дека не е така. Сити играше на домашен терен против Олимпик Лион и требаше да биде голем фаворит. Но, дека коефициентите не играат, туку играчите на теренот, уште еднаш се покажа на овој дуел. Гостите од Франција одлично започнаа и уште на полувремето поведоа со 2-0. Сити се обиде да се врати, даде еден гол, но сепак не се спаси од пораз.

По овој неуспех, Сити испиша еден антирекорд. Тоа е првиот англиски клуб кој наредил четири порази во низа во ЛШ. Губитничката серија започна минатата сезона во осминафналето, кога на гости кај Базел беа поразени со 2-1. За среќа, тој неуспех не им значеше многу, бидејќи на првата средба победија со 5-0 и продолжија понатаму. Во четврт-финалето налетаа на Ливерпул и добија две лекции. „Црвените“ победија со 3-0 на „Енфилд роуд“, а потоа и на гости беа подобри со 2-1. Поради тоа Сити и беше елиминиран во таа фаза. Со тие три пораз од лани и овој од Лион, Сити си обезбеди антирекорд во ЛШ.

 

 

- Оглас -

Најнови вести