Џон Тери ќе игра фудбал во Русија

Искусниот англиски дефанзивец, Џон Тери, кариерата ја продолжува во руското првенство, oткако се согласи на едногодишна соработка со Спартак Москва. Доскорешниот член на Астон Вила ќе заработи 1.8 милиони фунти за една година, а медицинските прегледи ги заврши уште во саботата наутро.

Тери за прв апт во неговата кариера ќе игра надвор од Англија, откако за Челзи настапуваше цели 22 години, а потоа потпиша за Астон Вила каде една сезона играше во второто по ранг англиско првенство.

Во овој ангажман влијание имал и ексменаџерот на Челзи, Антонио Конте, кој го препорачал Тери кај својот поранешен колега од италијанската репрезентација, Масимо Карера.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести