Дибала во јануари си оди од Јувентус?

Пауло Дибала дефинитивно се докажа како еден од играчите кои треба во следните неколку години да бидат меѓу најдобрите напаѓачи во светот. Сепак, Дибала некако нема среќа за да ги добие потребните минути на теренот.

Во дресот на аргентинската репрезентација тој беше резерва на Лионел Меси, а сезонава го снајде нов „малер“. Дибала во Јувентус остана на клупата за резерви, откако во клубот се појави Кристијано Роналдо. Со Роналдо во составот, за Дибала нема место во стартниот тим на „старата дама“.

Токму поради тоа, Аргентинецот размислува да си замине од Торино. Летово за него се интересираа повеќе европски клубови, но Дибала реши да остане во најтрофејниот италијански клуб, верувајќи дека ќе добие поголема минутажа.
Сепак, по првите неколку средби, станува јасно дека Аргентинецот почесто ќе биде на клупата за резерви, отколку на теренот, па затоа за него е најдобро да замине некаде каде што ќе може да ја развива кариерата.

- Оглас -

Најнови вести