Дончиќ ја оствари првата победничка плејоф-серија во НБА, следен на „менито“ е Феникс (ВИДЕО)

Лука Дончиќ одигра уште една маестрална партија во дресот на Далас маверикс во победата над Јута џез од 98:96 и пласманот во конференциското полуфинале.

За Лука, оваа е прва победничка плејоф-серија во НБА-кариерата, а до неа дојде со 24 поени девет скока и осум асистенции, што го донесе Далас до триумф од 4:2.

Уште две екипи со ист резултат обезбедија пласман во наредната, полуфинална фаза на конференциите. Ривал на Далас ќе биде Феникс санс, којшто триумфираше на гостински терен против Њу Орлеанс пеликанс со 109:115, а ветеранот Крис Пол беше најефикасен со 33 поени.

Пласман во наредната фаза слави и Филаделфија 76-ерс, којашто беше уверлива на гостувањето кај Торонто репторс и славеше со 132:97. Џоел Ембид, којшто е еден од најсериозните кандидати за МВП за оваа сезона постигна 33 коша и забележа 10 асистенции.

Филаделфија во полуфиналето на Истокот ќе игра против Мајами хит.

НБА

Торонто репторс – Филаделфија 76-ерс 132:97

Јута џез – Далас маверикс 96:98

Њу Орленс пеликанс – Феникс санс 109:115

- Оглас -

Најнови вести