Новиот тренер на Баерн стартуваше со пораз на клупата на баварскиот гигант

Повеќето европски гиганти ги започнаа подготовките во пресрет на новата сезона, а европскиот првак Челзи денес го одигра првиот контролен натпревар и триумфираше со лесни 6-1 против второтолигашот Петерборо. Сините се извадија од резултатска негатива, Абрахам и Пулишиќ погодија за 2-1 на полувремето, па Зијех со експресен хет-трик во вториот дел во кој влезе како замена, ја најави лесната победа на Челзи. Младиот Броха го постави конечниот резултат.

Во меѓувреме пријателски дуел одигра и Борусија Дортмунд, а Милионерите не се прославија со поразот од 1-3 од Бохум. За само 11 минути Бохум трипати ја тресеше мрежата на Кобел, па почесниот гол за Дортмунд го постигна Пашалиќ во финишот од средбата.

Пораз од 3-2 претрпе и германскиот првак Баерн Минхен од Келн. Баварците до 26-тата минута губеа со 2-1 пред Зикрзи да израмни по нешто повеќе од половина час игра, а Ут со својот втор гол на мечот го нокаутира гигантот од Минхен. На овој меч, на клупата на Баерн Минхен дебитираше тренерот Јулијан Нагелсман, кој дојде на местото на Ханси Флик.

Арсенал и во втората контролка не успеа да слави победа, откако ремизираше со 2-2 против шкотскиот првак Глазгов ренџерс. Балогун и Итен на двапат му донесоа предност на тимот на Стивен Џерард, а Топчиите ги спасуваше новото засилување Таварес со деби гол во 23-тата минута, за Нкетеја да ги постави конечните 2-2 на помалку од десетина минути пред крајот на мечот.