Дури 13 години чекаа да се израдуваат на 13-тата титулата

Фудбалерите на Цирих ја освоија шампионската титула во првенството на Швајцарија и тоа за прв пат по пауза од 13 години. Цирих со 2:0 го победи Базел на гостински терен и на тој начин стигна до недостижна предност на табелата.

По 32 кола, Цирих има 72 бодови, а Базел е втор со дури 16 бодови помалку. Третиот Јанг Бојс има 53 бодови.

За Цирих ова е 13-та шампионска титула и тоа прв по пауза од точно 13 години

- Оглас -

Најнови вести