ЕХФ со информација за навивачите од Македонија кои планираат да патуваат во Дебрецин на ракометното ЕП

Европската ракометна федерација објави информација околу протоколите за сите заинтересирани фанови кои ќе сакаат да бидат дел од ракометното ЕП кое во јануари ќе се игра во Унгарија и Словачка.

Македонската репрезентација на 13-ти, 15-ти и 17-ти јануари ќе игра во унгарскиот град Дебрецин. Според мерките во Унгарија кои не се многу строги, нема лимитирање на посетата и ќе биде дозволена полна сала.

За гледач да влезе на трибините, потребно ќе биде да е целосно вакциниран и да поседува сертификат за имунизација, или да се има потврда за прележаност. Треттаа опција е да приложи ПЦР-тест не постар од 72 часа.

Секој гледач кој е на возраст над шест години задолжително ќе мора да носи маска за време на целиот натпревар и да му бидат покриени устата и носот.

- Оглас -

Најнови вести