Еурофарм Работник го претрпе најтешкиот пораз во ЛШ

Еурофарм Работник го претрпе шестиот пораз во седмиот меч од Лигата на шампиони. Ако досега најчесто среќата им го вртеше грбот на битолчани и губеа минимално, овојпат тоа беше висок пораз. На гостувањето кај Спортинг, Еурофарм Работник загуби со 36:26.

Во првите 10-тина минути битолчани се држеа кога беше 6:6. Од тој момент Спортинг влезе во одличен ритам и со серија од 10:2, домаќините имаа двојно повеќе погодоци (16:8). Уште тогаш беше јасно дека Еурофарм Работник не може да направи изненадување на ова гостување.

Во второто полувреме разликата ниту еднаш не падна под 4 гола предност за Португалците (21:17). а Спортинг на крајот и прв пат поведе со 10 гола, што се покажа и како конечен резултат.