Евроголот на Ињаки Вилијамс ја нокаутира Барселона, Атлетик Билбао е победник на шпанскиот Суперкуп (Видео)

Ињаки Вилијамс со еврогол во четвртата минута од првото продолжение го нокаутира шпанскиот рекордер, Барселона и му го донесе третиот пехар во Суперкупот на својот тим, Атлетик Билбао.

Финалето во Севилја беше исклучително возбудливо, а Баскијците израмнија на 2:2 во последен момент со голот на Вилјалибре во 90. минута.

Се играа продолженија од двапати по 15 минути, а одлуката за победникот во Суперкупот ја донесе Вилијамс со страшно ефектен гол во 94. минута.

Барселона двапати водеше со головите на Антоан Гризман, но не успеа да победи по 14. рекорден пат во ова натпреварување.

Атлетик го освои третиот пехар, а на патот до големиот успех ги победи двата гиганти, Реал Мадрид со 2:1 во полуфиналето и вечерва Барселона со 3:2 во финалето.