Европските и шпански прваци со огромна финансиска загуба

Кошаркарската секција на Реал Мадрид во минатата сезона бил во загуба од речиси 30 милиони евра, а таков финансиски биланс се очекува и во претстојната сезона. Во минатата сезона, Реал стана европски првак и во Шпанија освои титула, но приходите беа само 15 милиони евра, од кои 1,9 милиони се од обесштетувањето кое го доби за Лука Дончиќ, кој замина во НБА.

Буџетот на Реал, поточно расходите во минатата сезона, бил 44,2 милиони (за десет повеќе од претходната сезона). Од тие, 35,7 се потрошени за плати на играчите и администрацијата, а 6,6 се дадени за премии.

Минусот е 28,9 милиони, што е за 30 отсто повеќе од претходната 2016/17. Реал редовно е во минус од над 20 милиони, и тоа го третира како нормална работа, а и Барселона е тука некаде според финансиските бројки.

Прогнозите и за 2018/19 се дека Кралскиот клуб ако не освои ништо, ќе потроши околу 29 милиони повеќе отколку што ќе заработи.

- Оглас -

Најнови вести