Ферстапен е мајстор, во директен дуел го преслуша Леклер и победи во Мајами

Макс Ферстапен покажа дека е голем мајстор во Формула 1 и победи на трката за Големата награда на САД што вечерва со возеше во Мајами.

Во директен дуел во деветтиот круг Хиланѓанецот го мина Шарл Леклер и успеа прв да мине низ целта на интересната трка во Мајами.

Леклер е втор и продолжува трката за првото место со Ферстапен во Генералниот пласман.

Место на подиумот имаше и за Карлос Саинц јуниор кој заврши како трет.

Во топ-5 се и Серхиот Перес и Џорџ Расел, а седмукратниот првак Луси Хамилтон заврши како шестопласиран.

За Ферстапен ова е трета победа сезонава и вкупно 23-та во кариерата.

- Оглас -

Најнови вести