Ферстапен вечер може да стане шампион, но може и го загуби првото место во генералниот пласман

Пилотот на Ред Бул, Макс Ферстапен, вечерва може да ја освои својата прва шампионска титула во Формула 1, и тоа ќе се случи ако на патеката во Џеда во Саудиска Арабија, освои 18 поени повеќе од конкурентот и бранител на титулата, Луис Хамилтон од Мерцедес.

Но, неизвесноста околу титулата е толку голема на две трки до крајот, што ако победи Хамилтон, а ќе биде на пол-позиција, Британецот може да го преземе водството во генералниот пласман на една трка до крајот, па во Абу Даби ќе се решава кој ќе биде првак.

Притисокот врз Ферстапен е голем, тој вчера киксираше во квалификациите, и наместо да биде прв, бидејќи имаше предност до пред да удри во оградата, ќе стартува како трети. Сепак, тој е оптимист дека на трката неговиот болид ќе биде конкурентен.

За да биде шампион уште вечер, Ферстапен треба да победи со најбрз круг, а Хамилтон да биде шести, може и обична победа, но Хамилтон да биде седми или послаб, а и второто место може да му донесе титула на Макс, ако Луис не освои поен.

Хамилтон победи на претходните две трки, и истотака има причини за оптимизам дека може да му ја „украде“ титулата на Холанѓанецот.

- Оглас -

Најнови вести