ФИФА И ФИФ Про го соопштија списокот на најдобри фудбалери

Светската фудбалска федерација (ФИФА) заедно со Федерацијата на професионални фудбалери (ФИФПро) го соопштија списокот со најдобрите 55 играчи за минатата сезона. Професионалните фудбалери од целиот свет ќе го одберат најдобриот тим за сезоната 2017/18. Во составот ќе има голман, четворица дефанзивци и по тројца играчи од средниот ред и од нападот.
Најмногу играчи има од Шпанија, дури девет, а потоа следуваат Франција (8 играчи), Бразил (6), Хрватска (5), Германија и Белгија со по 4 фудбалери, додека Уругвај и Англија се со по тројца кандидати. По двајца играчи има од Италија и од Аргентина, а по еден претставник имаат Костарика, Холандија, Колумбија, Србија, Чиле, Полска, Сенегал, Португалија и Египет.
Меѓу најдобрите 55 играчи се најдоа: Џиџи Буфон, Тибо Куртуа, Давид де Хеа, Кејлор Навас, Марк-Андре тер Штеген – голмани; Жорди Алба, Дани Алвес, Даниел Карвахал, Џорџо Кјелини, Вирџил ван Дајк, Диего Годин, Матс Хумелс, Џошуа Кимих, Дејан Ловрен, Марсело, Јери Мина, Бенжамен Павар, Жерар Пике, Серхио Рамос, Тијаго Силва, Киран Трипер, Самуел Умтити, Рафаел Варан, Шиме Врсаљко, Кајл Вокер – одбрана; Серхио Бускетс, Каземиро, Филип Кутињо, Кевин де Бројне, Еден Азар, Андрес Иниеста, Иско, Н’голо Канте, Тони Крос, Немања Матиќ, Лука Модриќ, Пол Погба, Иван Ракитиќ, Давид Силва, Артуро Видал – среден ред; Карим Бензема, Единсон Кавани, Пауло Дибала, Антоан Гриезман, Хари Кејн, Ромелу Лукаку, Марио Манџукиќ, Садио Мане, Килијан Мбапе, Лионел Меси, Нејмар, Кристијано Роналдо, Мохамед Салах, Луис Суарес – напад.

- Оглас -

Најнови вести