Фрајбург со бод си замина од Минхен, Дортмунд минимално, ама доволно

Баерн Минхен одигра само 1-1 против Фрајбург во рамките од 10. коло во Бундеслигата, и така му дозволија на Борусија Дортмунд одново за избега на четири поба разлика. Гнабри дури во 80-тата минута донесе предност за домаќините, а Холер во 90-та минути погоди за 1-1 и практично им донесе драгоцен бод на својата екипа против баварскиот гигант.

Дортмунд со минимални 1-0 славеше на гостувањето кај Волфсбург, што беше доволно за „милионерите“ да освојат три бода и повторно да направат бодовна разлика против „баварците“. Капитенот Марко Ројс со својот шест овосезонски гол, во 27-та минута беше човекот од одлука.

Хофенхајм го посрамоти тимот на Баер Леверкузен пред нивна публика со високи 4-1. Нелсон и Жоелинтон погодија во првото полувреме за гостите, додека единствениот гол за „фамацевтите“ го постигна Белараби во 30-тата минута. Грифо во 49-тата  и уште еднаш Жоелинтон во 73-тата минута, ги поставија конечните 4-1.

Шалке со 3-1 го совлада Хановер, Аугзбург ремизираше со Нирнберг при конечни 2-2.