Франција на фудбалски стадион ја чека Хрватска во финалето на Дејвис купот

Фудбалскиот стадион „Пјер Маро“ ќе им биде домаќин на најдобрите тенисери на Франција и на Хрватска во финалето на Дејвис купот.

Завршниот меч за титулата ќе се игра од 23-ти до 25-ти ноември, а капацитетот на „Пјер Маро“, кој е мултифункционален објект, е малку под 27 илјади места.

Французите како домаќини одбраа да играат на земјена подлога, што не е изненадување, со оглед дека ја имаат организацијата на престижниот „Ролан Гарос“ на истата подлога.

- Оглас -

Најнови вести