Фудбалска класика: Бразил и Аргентина на последните три натпревари играа максимум со по еден гол на натпревар (Фото)

Јужноамериканските квалификации за Светското првенство во 2026 година ја носат првата пресметка помеѓу Бразил и Аргентина во овој циклус. „Маракана“ во Рио де Жанеиро вечерва (01:30 часот по македонско време) ќе биде центарот на фудбалскиот свет бидејќи Бразил и Аргентина ќе го одиграат својот 114-ти меѓусебен дуел.

На последните шест натпревари двете репрезентации беа крајно неефикасни и одиграа 0-2 гола. Последниот дуел заврши без голови, 0-0, претходно Аргентина трипати победи по 1-0, а Бразил еднаш со 2-0.

Вечерва домашната селекција е фаворит со квота од 2.60 во понудата на Sport Life, додека квотата за победа на Аргентина и за нерешено е идентична – 3.05.

Бразил со 46 победи е малку поуспешен за разлика од 41-вата победа на Аргентина, а 26 натпревари завршиле без победник.

Во Јужна Америка вечерва ќе се одиграат вкупно пет натпревари од шестото квалификациско коло. Комплетната понуда може да ја најдете во Sport Life.

- Оглас -

Најнови вести