Фулам има чудо дете – Елиот дебитираше само на 15 години

Харви Елиот е чудо дете, фудбалер на Фулам, од вчера најмлад што настапил во историјата на клубот.

На дуелот од Лига купот против Милвол во 81-вата минута влезе во игра као замена за Флојд Ајите и со 15 години и 174 денови стана најмлад играч во клупската историја. И, секако, еден од најмладите во историјата на фудбалот.

Елиот и претходно тренираше со сениорите на Фулам, но сега доби и шанса од Славиша Јокановиќ да игра .

Најмлад фудбалер што воопшто играл е Маурисио Балдивиесо, Боливиец кој настапи за Аурора против Ла Паз на 12-годишна возраст.

Во 2009 година, неколку денови пред да наполни 13-ка, Болдивиесо играше во боливиското првенство. Тој и сега е активен фудбалер, има 22 години и игра за Сан Хозе, прволигаш во Боливија.

- Оглас -

Најнови вести