Гнабри не треба да го пуштаат во Лондон, Барса стигна до егал

Серж Гнабри со два гола за три минути му донесе убава предност на Баерн Минхен на гостувањето кај Челзи од 2-0. Лондонските Сини имаа 0-0 по првото полувреме во кое пречката ги спаси од негатива, но во 51-вата и 54-тата минута им немаше спас.

Двоен стрелец за Баварците е Гнабри, кому ова му е шести гол во Лондон сезонава. Тој во разбивањето на Тотенхем на 1 октомври придонесе со четири гола, а повторно е ефикасен во Лондон. Има да се игра уште половина час, можеби пак ќе даде четири гола и ќе се запише во историските книги на рекорди.

Во Неапол, Барселона изедначи на 1-1. Стрелец беше Антоан Гриезман. Сега веќе ова се резултати кои најавуваат дека во четвртфиналето би требало да се пласираат екипите кои се фаворити и реваншот го играат дома.