Го нема Нејмар, нема проблем – 10 од 10 за ПСЖ

ПСЖ рутинирано го победи Амиен со 5-0, за 10-та победа во низа во францускиот шампионат, од исто толку натпревари. „Светците“ настапија без најскапиот фудбалер на светот, Нејмар, но и без него, избраниците на Тухел немаа проблеми во освојувањето на нови три бода.

Маркињос го отвори резултатот по само 12 минути игра по асистенција на Ди Марија, а Аргентинецот одново беше креатор на нов гол за домаќините, овој пат му намести на Рабио во 42-та минута од мечот. Дракслер на десетина минути пред крајот зголеми на 3-0, две минути подоцна во листата на стрелци се запиша и Мбапе, а „петардата“ пукна со голот на Диаби во 88-та минута.

ПСЖ останува максимален по 10 кола во француското првенство со 30 освоени бодови, и веќе има двоцифрена бодовна предност во однос на второ пласираниот Лил.