Годинава 12 познати тенисер(к)и ја завршија кариерата

Оваа 2018 година за најдобрите тенисери и тенисерки е завршена, а 12 од нив веќе нема да ги гледаме на професионалните турнири затоа што решија да се повлечат. За нив нема да има подотовки за следната сезона и настап на турнири во Австралија.

Годинава крај на играчката кариера ставија: Агњешка Радванска, Марион Бартоли, Мартина Хингис, Роберта Винчи, Франческа Скјавоне, Жил Милер, Михаил Јужни, Жулиен Бенето, Јирген Мелцер, Флоријан Маер, Алехандро Фаја и Макс Мирни.

Овие тениски пензионери во дел од кариерите оставија траги.

Радванска се повлече само на 29 години, таа е поранешна број 2 на ВТА-листата и финалистка на Вимблдон, но повредите ја принудија на ваков чекор. Бартоли го освои Вимблдон во 2013 и ќе се посвети на тренерската работа, а славната Хингис се повлекува по трети пат во кариерата, овојпат се чини конечно и засекогаш. Винчи беше одлична во игра на двојки, а Италијанците веќе нема да навиваат ниту за Скјавоне, која запиша Гренд слем титула во 2010.

Милер беше најпознат тенисер од Луксембург, Јужни со Русија освои две титули во Дејвис купот, а Бенето се повлече без победнички трофеј во сингл, иако одигра 10 финалиња, но ќе се фали дека двапати го победил Федерер.

- Оглас -

Најнови вести