Ѓоковиќ ги тестираше нервите на своите навивачи, неочекувано тешка победа против анонимус

Новак Ѓоковиќ се пласира во третото коло на Вимблдон, но во денешниот меч против Британецот Џејкоб Фирнли работите не одеа како подмачкани за Србинот.

Новак без проблем и рутински ги доби првите два сета со 6-3 и 6-4, имаше и брејк во третиот сет, но Фирнли, кој е 277-ми на АТП-листата, и на турнирот влезе со вајлд-карта, не се предаде и на чудесен начин направи пресврт, добивајќи го сетот со 7-5.

Во четвртиот сет при 3-2 за Фирнли, Британецот имаше 40-15 и две шанси да поведе со 4-2, но Ѓоковиќ се спаси, не му дозволи брејк на противникот и тоа се покажа како клучен момент. Потоа Новак го подигна своето ниво и со 7-5 го доби сетот за конечна победа од 3-1.

Во третата рунда, седумкратниот победник на Вимблдон ќе се сретне со Попирин од Австралија, кој во пет сета го совлада 30-тиот носител, Аргентинецот Ечевери.

- Оглас -

Најнови вести