Ѓоковиќ игра историски меч, ако победи засекогаш ќе го памти дуелот

Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на АТП Мастерс турнирот во Рим, каде вечерва за противник ќе го има Каспер Руд од Норвешка. Србинот е голем фаворит против тенисерот кој е на 10 место на АТП листата и против кого играл два пати и без проблеми го победувал.

Сепак, денешниот меч ќе биде посебен за Ѓоковиќ. Најдобриот тенисер на АТП листата досега во кариерата има 999 победи и само 203 порази. Тоа значи дека ако денеска слави, Ѓоковиќ ќе се израдува на јубилејната 1.000 победа во кариерата.

https://twitter.com/i/status/1525231014876008455

Ако се спореди со Роџер Федерер, Швајцарецот во кариерата има 1.251 победа и 275 порази, додека Рафаел Надал е со 1.051 триумфи и само 212 порази.

Освен дуелот, Ѓоковиќ – Руд, денеска во полуфиналето на Мастерсот во Рим ќе играат и Циципас против Зверев.

- Оглас -

Најнови вести