Ѓоковиќ нема да игра во Пекинг, се откажа од можни 500 АТП-поени

Новак Ѓоковиќ, кој деновиве тренира во Белград, одлучи сепак да не се појави на турнирот од АТП 500 серијата во Пекинг. Ноле шестпати го има освојувано турнирот во главниот град на Кина, но втора година по ред нема да се појави.

Со евентуалното освојување на тој турнир, Ѓоковиќ ќе ја намалеше негативата во однос на лидерот на АТП-листата, Рафаел Надал, но за Србинот враќањето на првата позиција на ранг-листата не е приоритет, туку здравјето.

Новак ќе настапи на Мастерсот во Шангај, кој стартува на седми октомври, и дотогаш ќе тренира во Белград. На тренинзите на терените во населбата Дорчол, Ѓоковиќ на насобраните фанови им ја соопштил одлуката оти нема да игра во Пекинг.

Ѓоковиќ ќе требаше во Кина да игра 10 меча за 12 дена, што би било преголем напор. Во Пекинг ќе играат само тројца од топ-10 тенисерите, додека во Шангај, титулата ќе ја брани Роже Федерер.

- Оглас -

Најнови вести