Големиот талент што не заигра за Реал Мадрид ги израдува Јапонците (Видео)

Еден од најдобрите млади играчи на светот, Такефуша Кубо, со победнички гол им донесе многу радост на Јапонците во првото коло на олимпискиот фудбалски турнир.

Играчот што сè уште е член на Реал Мадрид иако нема одиграно ниту еден меч за Кралскиот клуб, погоди во 71-вата минута против Јужна Африка за победа на домаќините од 1:0.

Голот на Кубо можете да го погледнете ОВДЕ.

Во исто време од 13 часот се играше и мечот меѓу Хондурас и Романија, што заврши со идентичен резултат од 1:0 за селекцијата од Европа.

Елвин Олива си постигна автогол во 45-тата минута за стартна олимписка победа на Романците.

Претходно денеска Египет и Шпанија ремизираа без голови, Мексико ја победи Франција со 4:1, Нов Зеланд славеше со 1:0 против Јужна Кореја, Брегот на Слонова Коска победи со 2:1 против Саудиска Арабија, а најголемото изненадување го приреди Австралија со триумф од 2:0 против Аргентина.