Гвардиола најави дека ќе се врати во Барселона

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, откри дека сака тренерската кариера да ја заврши на местото каде што ја започна, а тоа е Барселона. Гвардиола ја започна тренерската кариера како предводник на тимот од „Камп ноу“ во 2008 година и таму остана до 2012.

„Ќе ја завршам тренерската кариера на местото каде што сè започна за мене, а тоа е во Барселона. Се надевам дека последните чекори како тренер ќе ми бидат на „Камп ноу“. За начинот на којшто ги водам тимовите можам да кажам дека каде и да бидам тренер, стилот на игра ќе биде тој“, вели Гвардиола.

Под водство на Гвардиола, каталонскиот гигант освои дури 14 трофеи во сите најважни натпреварувања и покажа дека е еден од најдобрите стратези во светот. По Барселона, Пеп три години беше на чело на Баерн Минхен, а сега со Манчестер сити е актуелен првак на Англија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести