Халеп се повреди, можно е да не игра до крајот на 2018 година

Тенисерката број 1 во светот, Симона Халеп, ја обнови повредата на грбот во неделата и најверојатно нема да игра до крајот на оваа година. Романката првично се повреди минатата недела на Отвореното првенство на Вухан, потоа ја обнови повредата во неделата, во мечот против Онс Жабер, по што беше принудена да го предаде мечот по еден сет.

Денешните медицински прегледи покажаа дека се работи за дискус хернија, а Халеп ќе чека дозвола од лекарскиот тим за следниот нејзин настап, но најпрвин мора да се фокусира на целосно закрепнување.

- Оглас -

Најнови вести